Aktualności

Andrzej Rogiewicz zwycięzcą 14 Bieg Filipidesa w Pasłęku

DSC03123Andrzej Rogiewicz, Wojciech Kopeć, Bartłomiej Osior wśród mężczyzn oraz Ewa Jagielska wśród kobiet anonsowani byli jako faworyci do zwycięstwa w tegorocznej 14 edycji Biegu Filipidesa. Do grupy walczącej o podium dołączył Denis Slobodianiuk z Ukrainy.

 

Od startu odważnie za czołówką ruszyli także elblążanin Marcin Spustek oraz reprezentant Kurzętnika Paweł Moskal. Nikt z wymienionych zawodników nie podejmował się jednak zdecydowanego ataku. Półmetek osiągnęli w grupie. Jak się później okazało była to zaplanowana taktyka Rogiewicza, który po ubiegłotygodniowym maratońskim zwycięstwie w Mainz oszczędzał siły na finisz. Spokojne przyspieszenie w drugiej części dystansu pozwoliło mu na uzyskanie kilkusekundowej przewagi na rywalami. Kontrolując sytuację do ostatnich metrów, to właśnie Andrzej Rogiewicz mógł w geście tryumfu przeciąć wstęgę na linii mety.

Faworytka wśród kobiet Ewa Jagielska od startu nie miała w zasadzie rywalki, która zmusiłaby ją do większego wysiłku w walce o wygraną. Korzystając nieco ze wsparcia grupy mężczyzn próbowała osiągnąć wartościowy rezultat. Dobre tempo na około 35.30, po półmetku nieco jednak spadło. Mimo to, Jagielska zwyciężyła z ponad półtoraminutową przewagą nad drugą Iwoną Szabłowską. Niespodzianką było trzecie miejsce młodej Kamili Pawłowskiej z Kurzętnika.

Kategorię specjalną - 5 Mistrzostwa Polski Bankowców pod patronatem Braniewsko-Pasłęckiego Banku Spółdzielczego w Pasłęku, po raz trzeci z rzędu wygrali Marcin Starszak oraz Iwona Szabłowska. Z kolei tryumfatorami 5 Mistrzostw Polski Nauczycieli zostali Bartłomiej Osior oraz Ewa Jagielska.

Integralną częścią pasłęckiego święta sportu jest także wyścig zawodników niepełnosprawnych na wózkach handbike. Tutaj zwycięzcą został Cezary Król.

10-kilometrowy bieg główny poprzedziły biegi dzieci i młodzieży na dystansach od 200m do 1 km. W ostatnim biegu młodzieżowym pod nazwą „Bieg Nadziei Olimpijskich” zwyciężyli Patrycja Wróbel z klubu UKS Gimpas Pasłęk w czasie 3.23 oraz Kacper Kołaczko z Jedynki Bartoszyce w czasie 3.07.

Zanim ulice Pasłęka opanowali biegacze, całe rodziny uczestniczyły w pikniku Festiwal Zdrowia. Przygotowane tory przeszkód były ciekawą formą rozgrzewki. Jeden ze sponsorów, Ośrodek Zdrowia w Pasłęku przeprowadził profilaktyczny pomiar ciśnienia i cukru we krwi. Z badania skorzystało ponad 200 osób!. Kolejną atrakcję stanowiły również w zabawowej formie poprowadzone konkurencje Miasteczka Lekkoatletyka dla Każdego, gdzie uczestnicy otrzymywali dyplomy Młodego Lekkoatlety.

Jako uzupełnienie obszernego programu 14 Biegu Filipidesa przygotowany został Kram Rękodzieła, między innymi z ciekawymi wyrobami krawieckimi a także aniołami z drewna.

Warto dodać, że przedsięwzięcie organizowane jest również jako Święto Szkoły Podstawowej nr 3 w Pasłęku jako forma promocji zdrowia i zachęcania do podejmowania szeroko rozumianej aktywności sportowej i rekreacyjnej.

Ambasadorami 14 Biegu Filipidesa byli Remigiusz Olszewski, Radosław Dudycz oraz wspomniany wcześniej Wojciech Kopeć. Patronat Honorowy sprawowali Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Burmistrz Pasłęka, Wiesław Śniecikowski i Starostwa Elbląski, Maciej Romanowski.

Organizatorzy dziękuję sponsorom i partnerom oraz wspaniałej ponad sześćdziesięcioosobowej grupie wolontariuszy.

Sponsorzy i partnerzy 14 Biegu Filipidesa

Sponsor Główny:    Urząd Miejski w Pasłęku

Sponsorzy Oficjalni:

Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy w Pasłęku – patron Mistrzostw Polski Bankowców; firma Sery ICC Pasłęk; firma KRAM.

Partnerzy:  

Zacisze państwa Renaty i Artura Kłyszów; Ośrodek Zdrowia w Pasłęku Pani Marty Kucharskiej-Polak; Vitalis państwa Tadeusza i Agnieszki Kawa; PKS Elbląg, Primbud; Lody Naturalne na Placu pani Małgorzaty Koroblewskiej; MOSiR Pasłęk; Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku; Zespół Szkół Ogólnokształcących w Pasłęku; Komenda Miejska Policji w Pasłęku; Komenda Miejska Policji w Elblągu; Straż Pożarna w Pasłęku; Straż Miejska w Pasłęku; Lekkoatletyka dla Każdego; Zakład Fotograficzny pani Grażyny Jundziłł; Oddział ZNP w Pasłęku; Dziennik Elbląski; Maratonypolskie.PL;

Organizatorzy:     

Uczniowski Klub Sportowy „Gimpas” i Szkoła Podstawowa nr 3 w Pasłęku

DSC03119DSC03171DSC03229DSC03355DSC03367